تبلیغات
وبلاگ گردآوری مقالات - انقلابیون دنیامدار
سه شنبه 21 مهر 1388  12:07 قبل از ظهر    ویرایش: - -
توسط: محمد
نوع مطلب: مذهبی ،

- شنیده ای كه ابن قتیبه می گوید :

زنی بر عایشه وارد شد و گفت: درباره زنی كه فرزند كوچكش را كشته چه می گویی؟ عایشه گفت: جهنم بر او واجب شده است. آن زن گفت: درباره زنی كه بیست هزار تن از فرزندان بزرگش را به قتل رسانده، چه می گویی؟

- آیا تو مید انی منظور آن زن چه بوده است؟

- او به تعداد كشته شده های جنگ جمل اشاره می كند كه بیست هزار تن از لشكر عایشه كشته شدند.

- به راستی ، چگونه شد كه جنگ جمل اتفاق افتاد؟

- جنگ جمل، تنها چند ماه پس از شروع خلافت امیرالمؤمنین (ع) به وقوع پیوست. آنهم به تحریك پیمان شكنانی چون طلحه و زبیر !

- آنها چرا؟ طلحه و زبیر كه خود از صحابه برجسته پیامبر بودند. حتی پس از رحلت رسول اكرم (ص) ، زبیر جزء معدود صحابی انگشت شماری بودند كه حاضر به بیعت با ابوبكر نگردید و خلافت بلافصل پیامبر را حق مسلم علی (ع) می دانست !

- آری!! ما در دوران حكومت عمر، فتوحات اسلامی زندگی مرفهی را برای مسلمانان و بخصوص امیران عرب بهمره آورد. چرا كه سیاست خلیفه دوم برای تقسیم غنایم و پخش ((عطایا)) به صورتی بود كه سران عرب و صحابه پیامبر از جمله طلحه و زبیر را بر دیگران ترجیح می داد. از همین رو طلحه و زبیر در دوران خلافت عمر و عثمان، علاوه بر جایگاه رفیع سیاسی، دارای ثروت انبوهی شدند كه باعث بوجود آمدن روحیه دنیاگرایی و زیاده طلبی در آنها شد.

به همین دلیل، آنها انتظار داشتند پس از عثمان خلیفه شوند و یا منصب بالایی را در حكومت به دست آورند، لذا نقش عمده ای را در كشته شدن عثمان ایفا نمودند. اما پس از به خلافت رسیدن علی (ع)، آنها نه تنها از خلافت، بلكه از مناصب  حكومتی و بسیاری از امتیازاتی كه عمر و عثمان برای آنها قرار داده بودند، محروم شدند. علی (ع) در اولین اقدام خود، دستور به تقسیم بالسویه بیت المال داد، كه این امر خشم طلحه و زبیر را برافروخت و سبب اعتراض ایشان به حضرت شد. حتی ″ابن قتیبه″ آورده است كه طلحه و زبیر ، پس از بیعت همگانی با علی (ع) نزد ایشان آمدند و گفتند : ما با تو بیعت كرده ایم برای آنكه در زمامداری با تو شریك باشیم.

پس از ملاقات آنها با امیرالمؤمنین ،‌ابن عباس نزد امام (ع) آمده و گفت: به نظر من آن دو خواهان حكومت هستند. پس زبیر را به حكومت بصره و طلحه را به حكومت كوفه بگمار !‌ اما حضرت پس از بیان آفات حاكم شدن آن دو فرمودند :

اگر من برای دفع ضرر و جلب رضایت افراد به كسی حكومت می دادم، بی گمان معاویه را بر شام می گماردم. اگر نبود حرص این دو به زمامداری و حكومت ، ممكن بود به آنها نظری داشته باشم.

- پس آن دو هم به عایشه پیوستند و به اتفاق، به بهانه خونخواهی عثمان، پیمان شكستند.

- آری ! با اینكه عایشه خود  از دشمنان عثمان بود و اولین كسی بود كه او را «نعثل» نامید و همواره می گفت :

أقتلوا نعثلا قتل الله نعثلا

گفتار پیر را بكشید، خدا او را بكشد

اما بعد از مرگ عثمان هنگامی كه شنید مردم با علی (ع) بیعت كرده اند، گفت: یك شب عثمان به تمام عمر علی (ع) برابری می كند

- او دیگر از علی (ع) چه می خواست؟

چرا عایشه كه طبق آیه شریفه قرآن كه به زنان پیامبر امر می كند كه «و قرن فی بیوتكن» «در  خانه های خود بمانید» علیه حكومت اسلامی شورید و حرم رسول الله را در میان مردان به میدان كارزار آورد؟

- داستان دشمنی عایشه با علی (ع) به زمان پیامبر باز می گردد. ″عبدالفتاح عبدالمقصود″ نویسنده بزرگ سنی مذهب، در این باره می گوید:

برای دفاع امروز عایشه از عثمان، هیچ بهانه ای جز كینه اش بر ضد امام (ع) نبود. زیرا همیشه جانش از علی (ع) دردمند بود و همیشه احساساتش از تنفر به وی لبریز…

گذشته از این ،‌همان ساعتی كه دید پسر ابوطالب در سرو صدای «افك» جانب او را نگرفت و از او طرفداری نكرد، همه آن كینه ها را علیه علی (ع) ذخیره كرد. در ضمن ، هر زنی دوست دارد فرزندی داشته باشد تا عواطفش را به پای او بریزد، اما روزگار او را یاری نكرد و همسری عقیم برای رسول خدا بود و لذا خیلی از این محرومیت می سوخت كه چرا شوهرش رسول خدا متوجه دخترش زهرا (س) است و چنان عطوفتی نسبت به وی دارد و …

امیرالمؤمنین هم خود در كلامی دلایل كینه عایشه نسبت به خودشان را، عقد اخوت پیامبر با علی، بستن همه درب خانه های اصحاب مسجد بجز در خانه علی (ع) ، دادن پرچم پیروزی در جنگ خیبر به دست امیرالمؤمنین، ماجرای سپردن اعلام برائت به دست علی (ع) و بازگرداندن ابوبكر ، كینه عایشه نسبت به خدیجه و فاطمه و محبوبیت مولای متقیان در نزد پیامبر ، بیان می كنند.

به هر حال با اینكه مولای متقیان به هیچ وجه تمایلی به جنگ با آنها نداشت و با اینكه بارها و بارها شورشیان را به ″اطاعت″ و ″جماعت″ خواند،‌ اما شورش و قتل و غارت آنها هیچ راهی بجز جنگ برای علی (ع) باقی نگذارد كه نتیجه ای فاجعه آمیز برای آنها به بار آورد.

منبع: http://www.emamali.net

   


نظرات()   

وبلاگ گردآوری مقالات

مقالات مختلف در مورد مسایل مختلف